АЛІМЕНТИ: КОРОТКО ПРО ОСНОВНЕ
АЛІМЕНТИ: КОРОТКО ПРО ОСНОВНЕ

Поділитися новиною:

АЛІМЕНТИ: КОРОТКО ПРО ОСНОВНЕ

07.12.2017 Верховною радою України було прийнято Закон України “ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів” за № 2234-19 ( 2234-VIII). Закон прийнято і він набрав чинності 06 лютого 2017 року. Про його новації ми щоденно чуємо та читаємо в засобах масової інформації. Проте виникає багато запитань. Варто відзначити основні, що стосуються роботи органів державної виконавчої служби.

Запитання:  В чому саме полягають зміни та чого чекати неплатникам аліментів від державного виконавця в зв'язку з набранням чинності цього Закону?

Відповідь:

за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Запитання: Чи встановлено відповідальність для тих, хто не сплачує аліменти, крім вказаних обмежень?

Відповідь:   До Кодексу України про адміністративні правопорушення внесено зміни і тепер несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

Запитання:  В чому полягають суспільно корисні роботи?

Відповідь:  Суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років"

Запитання:  Який механізм передбачено Законом для застосування  адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт?

Відповідь:  Постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.

Запитання:  Як бути з тими, хто є не зовсім законослухняним та захоче ухилитись від суспільно корисних робіт?

Відповідь: У разі ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, строк невиконаних суспільно корисних робіт може бути замінений адміністративним арештом. Строк арешту визначається з розрахунку, що одна доба арешту дорівнює п’ятнадцяти годинам невиконаних суспільно корисних робіт, але не може перевищувати п’ятнадцяти діб".

Окрім передбаченої адміністративної відповідальності не варто забувати і про кримінальну відповідальність. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.

Питання: Чи можливо дізнатись хто саме відтепер має проблеми з законом в зв'язку з несплатою аліментів?

Відповідь: Це тепер загальнодоступна інформація. Реєстр неплатників аліментів повноцінно функціонує з дати набрання Законом чинності. Іформація постійно поновлюється і відомості з Реєстру неплатників аліментів можна отримати абсолютно всім, хто виявить бажання перевірити свого знайомого “ на тест людяності”.  “ Дошка ганьби”, як ще називають цей Реєстр, відтепер скаже правду  про всіх.

 

Web-адреса: rdatf.gov.ua/news/id/3204 | Переглядів: 279Дата публікації: 12:10 08.02.2018
Версія для слабо- зорих