Забезпечення населення якісною питною водою – це основа життєдіяльності
Забезпечення населення якісною питною водою – це основа життєдіяльності

Поділитися новиною:

Забезпечення населення якісною питною водою – це основа життєдіяльності

Саме на цьому наголосив перший заступник голови адміністрації Володимир Кальніченко під час розширене засідання колегії облдержадміністрації, обговорюючи питання про стан забезпечення послугами водопостачання та водовідведення населених пунктів області у рамках Програми «Питна вода Хмельниччини» на 2008 – 2020 роки.

Саме на цьому наголосив перший заступник голови адміністрації Володимир Кальніченко під час розширене засідання колегії облдержадміністрації, обговорюючи питання про стан забезпечення послугами водопостачання та водовідведення населених пунктів області у рамках Програми «Питна вода Хмельниччини» на 2008 – 2020 роки.

Сьогодні під керівництвом голови облдержадміністрації Вадима Лозового відбулось розширене засідання колегії облдержадміністрації. Участь у засіданні взяли перший заступник голови обласної ради  Неоніла Андрійчук, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних підрозділів ЦОВВ, голови райдержадміністрацій, міських (міст обласного значення) рад.

З першого питання про стан забезпечення послугами водопостачання та водовідведення населених пунктів області у рамках Програми «Питна вода Хмельниччини» на 2008 – 2020 роки доповів начальник управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації Сергій Дашковський, який відмітив, що забезпечення населення якісною водою є однією з головних проблем сьогодення.

Так, на 01 січня поточного року централізованим водопостачанням в області забезпечено 421 населений пункт та охоплено 80% міського населення, 76% населення, що проживає у селищах міського типу, 29% сільського населення.

На території області послуги з питного водопостачання та водовідведення надають 39 спеціалізованих водопровідно-каналізаційних підприємств, які обслуговують 149 водопровідно-насосних станцій, 3122,4 км водопровідних мереж, 34 каналізаційних очисних споруди, 1100,9 км каналізаційних мереж, 865 одиниць насосного обладнання тощо.

За словами Сергія Михайловича, переважну більшість існуючих водопровідно-каналізаційних мереж області побудовано у 60-70-ті роках минулого століття, вони є фізично зношеними і потребують реконструкції та модернізації. Проблема негайної заміни аварійної частини водопровідних та каналізаційних мереж залишається в усіх містах та селищах області. Заміни потребують 1159 км або 37% водопровідних мереж.

Загалом, торік підприємствами водопровідно-каналізаційного господарства області було відпущено 29,9 тис.м3 води на суму 148,3 млн. грн. та 20,6 тис.м3 відведено стічних вод на суму 130,2 млн. гривень. Усього послуг водопостачання та водовідведення мешканцям області (населення, підприємства, установи) надано на загальну суму 278,4 млн. гривень. Рівень розрахунку споживачів за послуги водопостачання та водовідведення у минулому році становив 117,5%, у тому числі, населення за послуги розрахувалось на 115,9 відсотка.

Для вирішення проблеми якісного водопостачання в області затверджено Програму «Питна вода Хмельниччини» на 2008-2020 роки». Основні заходи цієї Програми спрямовано на охорону і раціональне використання підземних джерел питного водопостачання, розвиток мережі централізованого водопостачання та водовідведення, відновлення непрацюючих водогонів, забезпечення комунальних підприємств ресурсо- та енергозберігаючими технологіями, відповідним обладнанням та приладами контролю тощо.

Разом з цим, з державного бюджету на будівництво та реконструкцію об’єктів водопровідно-каналізаційного господарства виділяються кошти у рамках програм соціально-економічного розвитку, з фонду регіонального розвитку та за рахунок субвенцій місцевим бюджетам на здійснення заходів розвитку окремих територій та формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад.

Так, за період 2016-2017 роки загалом профінансовано 282,3 млн.гривень.

У минулому році, на реалізацію інвестиційних проектів по реконструкції та будівництву систем водопостачання та водовідведення з різних джерел фінансування було спрямовано 198,3 млн. гривень.

У тому числі, з державного фонду регіонального розвитку на заходи водопостачання та водовідведення використано 32,2 млн. грн., 20,9 млн. грн. – субвенція з обласного бюджету місцевим бюджетам, 44,8 млн. грн. – субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів соціально-економічного розвитку окремих територій і решта – кошти місцевих бюджетів та комунальних підприємств.

За кошти державного фонду регіонального розвитку у 2017 році виконані роботи з будівництва мереж водопостачання у селах Сарнів, Бубнівка Волочиського, Нове Село Ізяславського, Гуменці Кам’янець-Подільського районів, проведено реконструкцію мереж – смт Меджибіж та Чемерівці.

За рахунок субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам виконано роботи з будівництва мереж водопостачання у сільських населених пунктах: сіл Кущівка, Чернява,  Пахутинці та Шмирки Волочиського, Олександрівка Городоцького, Ліщани Ізяславського, Давидківці, Данюки Хмельницького, Завадівка Чемеровецького та Виноградівка Ярмолинецького районів; проведено реконструкцію водопровідних мереж у селах Дашківці Віньковецького, Бокіївка Волочиського, Кремінна, Клинове Городоцького районів; виконано роботи з будівництва артезіанських свердловин для господарсько-питного водопостачання населення у селах Пільний Олексинець Городоцького, Кутківці, Бурти Чемеровецького районів.

За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам продовжувалися роботи з будівництва другої черги водогону від с. Чернелівка до м. Хмельницький (20,0 млн. грн.), з реконструкції каналізаційних очисних споруд у м. Старокостянтинів, здійснювалося будівництво мереж водопостачання у селах Новоленськ, Сергіївка, Глядки Наркевицької об’єднаної територіальної громади та інші.

Таким чином, з усіх джерел фінансування, за період дії обласної Програми «Питна вода Хмельниччини на 2008-2020 роки»  з 2008 по 2017 роки профінансовано передбачені Програмою заходів лише 50% на загальну суму 519,7 млн.гривень.

Цьогоріч, уперше після 2012 року, на реалізацію заходів Загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» на 2011-2020 роки у державному бюджеті передбачено 200 млн. гривень. У січні Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України направлено перелік інвестиційних проектів, які можуть брати участь у конкурсному відборі, на загальну суму 69,9 млн. гривень.

За словами доповідача, наразі очікується розподіл державних бюджетних коштів між регіонами України. У поточному році допускатись до конкурсного відбору будуть лише ті проекти, по яким буде забезпечено не менше 10% співфінансування з місцевого бюджету та які мають затверджену в установленому порядку проектно-кошторисну документацію. Відтак, розпорядженням від 16.01.2018 № 110/2018-р створено комісію при обласній державній адміністрації з питань виконання Загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» на 2011-2020 роки.

Також рішенням сесії обласної ради «Про внесення змін до обласного бюджету на 2018 рік» від 27.03.2018 № 45-18/2018 на будівництво та реконструкцію водопровідних мереж у населених пунктах області передбачена субвенція з обласного бюджету місцевим бюджетам у сумі 20,0 млн. гривень. За рахунок цих коштів профінансуються роботи з будівництва водопровідних мереж у селах Пільний Олексинець, Куманів Городоцького, Оринин, Жванець Кам’янець-Подільського, Велика Медведівка Красилівського, Жабче Старокостянтинівського, Воронівці Теофіпольського, Летава, Кутківці Чемеровецького, Чотирбоки, Мокіївці Шепетівського районів.

Крім того, за кошти державного фонду регіонального розвитку у поточному році на об’єкти водопостачання та водовідведення вже передбачено 24,4 млн. гривень. Зокрема, 4,4 млн. грн. на реконструкцію водогону у смт Дунаївці, 1,0 млн. грн. на реконструкцію (друга черга) очисних споруд та напірного колектора у м. Дунаївці, 2,8 млн. грн. на реконструкцію очисних споруд смт Летичів, 14,7 млн. грн. на реконструкцію водопровідної мережі у м. Полонне, 1,5 млн. грн. на завершення робіт з будівництва водогону с. Браїлівка.

Підсумовуючи сказане, начальник управління відмітив, що сьогодні  є відчутною ситуація щодо зменшення рівня води підземних вод, що призвело до зникнення води у колодязях, якими користуються жителі сіл та селищ.

Відтак, в найближчі роки існує необхідність дотримання технологічних норм використання і споживання водних ресурсів, підтримка в належному стані діючого устаткування і очисних споруд, забезпечення своєчасного збирання твердих побутових відходів, дотримання режиму використання водоохоронних зон та прибережних смуг, контроль за використанням та зберіганням мінеральних і органічних добрив, нафтопродуктів, отрутохімікатів тощо.

В свою чергу, перший заступник голови адміністрації Володимир Кальніченко додав, що дійсно, у зв’язку із кліматичними змінами, за останні роки в області, як і в державі в цілому, виникла проблема з водопостачанням населення якісною питною водою, якої раніше не було. Поряд з цією проблемою особливої уваги потребують і системи водовідведення.

«Ми маємо детально проаналізувати стан забезпечення населення області питною водою, визначити найбільш проблемні населені пункти та при розподілі коштів місцевих бюджетів надати перевагу фінансуванню, насамперед, об’єктів водопостачання та водовідведення. Адже забезпечення населення якісною питною водою – це основа життєдіяльності», – сказав Володимир Ілліч.

Джерело: http://www.adm-km.gov.ua/?p=40842

Web-адреса: rdatf.gov.ua/news/id/4114 | Переглядів: 98Дата публікації: 13:45 27.06.2018
Версія для слабо- зорих