У смт Теофіполь відбулося театралізоване свято «Ой на Івана, ой на Купала»
У смт Теофіполь відбулося театралізоване свято «Ой на Івана, ой на Купала»

Поділитися новиною:

У смт Теофіполь відбулося театралізоване свято «Ой на Івана, ой на Купала»

Яскраве й велелюдне, веселе й ліричне свято Івана Купала традиційно провели у смт Теофіполь, на Співочому полі, 7 та 8 липня 2018 року. Дотемна вирував давній празник краси, молодості й самоочищення: вогню-батька, води-матері – двох сил творення на землі.

Завжди із 6 на 7 липня кожна українська родина чекає надзвичайного свята, свята Івана Купала. Саме цей день вважається святом тепла, молодості і кохання. За народним повір’ям в цей день відбуваються різні дива: трави і квіти набувають магічної сили, земля відкриває свої скарби, сонечко опускається з неба, щоб викупатись у річці, опівночі вогнястим цвітом розквітає папороть – хто знайде той цвіт, той здобуде багатство і здоров’я.

Основою свята, на Теофіпольщині, стало театралізоване дійство «Ой на Івана, ой на Купала», музика у виконанні духового оркестру, а також святковий концерт за участю виконавців та самодіяльних аматорських колективів району. Усіх присутніх, від імені голови Теофіпольської  райдержадміністрації Юрія Маєвського, привітав з районним святом перший заступник голови райдержадміністрації Петро Вільшинський.

Районне свято проходило у парку культури та відпочинку та на Співочому полі. Гості свята також мали можливість спостерігати різноманітні майстер – класи: в’язання крючком, лялька-мотанка, українська вишивка, орігамі, вишивка шовковою стрічкою. Захід Івана Купала завершено дискотекою для молоді району та святковим салютом за сприяння меценатів району. Впродовж 7 та 8 липня, для найменших гостей святкових заходів, працювали атракціони.

Важко знайти людину, яка не знає легенди про Івана Купала та традиції святкування. Свято Івана Купала – одне з найдавніших містичних свят слов’ян, в якому перемішалися як язичницькі, так і християнські вірування. Історія свята тісно пов’язана з літнім сонцестоянням, Іоанном Хрестителем, а також трьома природними стихіями – вогнем, водою і лікувальними травами. За традицією, у ніч на Івана Купала проводилося безліч різних обрядів і ритуалів. І навіть сьогодні купальську ніч вважають однією з найбільш «сильних», коли все навкруги наповнюється цілющими і магічними властивостями. Основними силами є вода, вогонь і трави. Масові купання – один з основних обрядів Іванового дня. Вважалося, що у цей день уся нечисть покидала води озер, річок і водойм, тому можна було купатися, не побоюючись нікого і нічого. До того ж, слов'яни вірили, що у цей час вода наділялася особливою магічною і цілющою силою, допомагаючи очиститися від зла і знайти міцне здоров'я. Ті, хто жили далеко від відкритих водойм, витоплювали лазні і користувалися віниками аж до наступного дня Івана Купала. Купайла —  відзначають вночі перед Івановим днем. Воно припадає на 7 липня. Квінтесенцією свята є очищення з допомогою вогню і води, найдавніша форма магічних дій. Святкування розпочиналося в заздалегідь домовлених місцях, переважно біля річок. Дівчата плетуть вінки з польових квітів й перед заходом сонця збираються на вигонах біля річок. Головні атрибути свята — це Купало й Марена (Марена - зимове божество, що морить землю стужею, а людину хворобою і голодом). Їх плетуть із гілок, трави, соломи. Взявшись за руки, дівчата ходять навколо Купала й Марени й співають пісень. Основною темою цих хороводів є кохання. Обов'язково розкладається велике вогнище, через яке стрибають дівчата і хлопці поодинці або в парі. Купальське вогнище згідно з переказами має велику міфічну силу. Через купальське вогнище стрибають усі, проходячи так своєрідний ритуал очищення. Тож вважалося, що коли дівчина і хлопець, які кохають одне одного, узявшись за руки, стрибають у парі через вогнище і їхні руки залишаються з'єднаними, то вони, побравшись, все життя проживуть разом.

Традиційно масові гуляння розпочинаються надвечір 6 липня. Є повір’я, що ніч на Івана Купала треба зустрічати на природі в галасливій компанії, на березі річки чи озера, а не в гордій самоті вдома, лежачи у ванній. Занурюючись в живу воду, ви повинні відчувати почуття радості та вдячності за те, що вона дарує вам здоров'я, красу і життєву енергію.

На берегах річок, де відзначається Іван Купала, розводяться ритуальні багаття, які відганяють злих духів. У цю чарівну ніч навіть дві найпотужніші стихії - вогонь і вода, забувають свою ворожнечу і стають друзями.

Web-адреса: rdatf.gov.ua/news/id/4161 | Переглядів: 237Дата публікації: 09:44 09.07.2018
Версія для слабо- зорих